Belső fül MR

Az MR vizsgálat a belső fülben lévő elváltozásokat segíthet  diagnosztizálni. Kisagyi daganatokat, cisztákat és más elváltozásokat. Alapvetően a fül idegi típusú halláskárosodásának felderítésére szolgál.

Milyen tünetek megjelenésekor érdemes a belső fül MR vizsgálatot elvégezni?

  • Hallás romlása
  • Szédülés
  • Fejfájás

A tünetek megjelenésével egyidejűleg javasoljuk a szakorvosi konzultációt.

Milyen vizsgálat is az MRI?

MRI/Magnetic Resonance Imaging/ egy modern képalkotó eljárás, ahol a méréseket, képeket egy erős mágneses térben RF pulzusok segítségével készítjük. A testben lévő hidrogén protonokat gerjesztjük és mintavételezzük a vizsgálat során. Akár 3D képalkotás is lehetséges, illetve a test régiói a tér bármely irányában leképezhetők.

Hogyan készüljön a vizsgálatra?

Vizsgálat előtt javasoljuk, hogy konzultáljon szakorvossal.

A Natív (kontrasztanyag nélküli) MR nem igényel semmilyen előkészületet. A vizsgálatra a mágneses tér miatt semmilyen fém tárgyat nem lehet bevinni a vizsgáló helyiségbe. Természetesen egy erre kijelölt szobában ezeket a tárgyakat le tudják rakni.

Amennyiben kontrasztanyagos vizsgálatra lenne szükség ahhoz mindenféleképpen szükség van orvosi javaslatra. A vizsgálat előtt 6 órával kérjük, hogy ne fogyasszanak ételt.

Hogyan zajlik a belső fül MR vizsgálat?

A páciens időpontot kér a vizsgálatára, majd a vizsgálati időpontja előtt 10-15 perccel megérkezik, hogy a bejelentkező lapot kitöltse. Ezután a szakszemélyzet segítségével előkészülnek a vizsgálatra.

A belső fül MR vizsgálat általában hanyatt fekvésben elhelyezkedve történik. Rendkívül fontos, hogy a vizsgálat alatt a páciens mozdulatlan maradjon, mert a képanyagot csak akkor lehet megfelelő minőségben előállítani.

Pácienseink minden rezdülését figyelik az operátoraink, akik azonnal reflektálnak a problémákra. Befekvéskor mindent újra átbeszélnek a beteggel, aki egy vészgombot is kap a kezébe, hogy jelezni tudjon mielőbb probléma esetén.

Ennél a típusú vizsgálatnál kollégáink utasításaira figyelni kell, mert a vizsgálat bizonyos szakaszaiban teljes mozdulatlanságra van szükség.

Mikor nem végezhető el a vizsgálat?

Vizsgálatok előtt természetesen kikérdezzük pácienseinket a jelenlegi állapotukról, de amennyiben az alábbiak közül bármelyik eset felmerül akkor az időpont kérés előtt konzultáljanak Operátorainkkal, akik készséggel állnak rendelkezésükre.

  • Nem MR kompatibilis fémek a testben (pl defibrillátor, beültetett gyógyszeradagoló, vascularis implantátumok, szívritmus szabályozó, idegen fémtest (pl szilánk), bizonyos típusú implantátumok)
  • Terhesség első trimeszterében de terhesség alatt is kizárólag szakorvosi javaslatra
  • Rossz vesefunkciós értékekkel (kontrasztanyagos vizsgálatkor)
  • 180 kg feletti testsúly esetén (fizikális akadályokba ütközik konzultációt igényel)
  • Kontrasztanyag szövődmények: Egyes vizsgálatoknál szükség lehet kontrasztanyag adására a vizsgálathoz. Amennyiben előző vizsgálata során a kontrasztanyag adás után bármilyen mellékhatást tapasztalt, azt a szakszemélyzetnek jelezze. Megfelelő orvosi hátérrel az esetleges allergiás reakciót kezeljük.

Mikor és hogyan kapom meg az eredményemet?

A vizsgálatot követően CD-n kapják meg pácienseink a képi anyagot, illetve 48 órán belül emailen küldjük ki a szakradiológus által kiértékelt leletet.

Pácienseinknek lehetőségük van külön díjazás fejében Sürgősségi kiértékelésre is amely 1 vagy 4 óra alatt készül el illetve Angol nyelven is rendelkezésre tudjuk bocsátani.