Multiparamtrikus Prosztata MR vizsgálat
A prosztata MRI elsősorban prosztata rák szűrésre nem alkalmas szükséges egyéb kiegészítő vizsgálatokat is végezni.
A Prosztata MRI vizsgálat során képet kaphatunk a prosztata állományon belüli elváltozások helyzetének meghatározására. Esetleg daganatok felderítésére illetve a fellépő kockázati lehetőségek becslésére.
A prosztata megbetegedései, daganatos elváltozásai , vizelési problémák, megnagyobbodott prosztata a férfiaknál sűrűn előforduló problémák.
A tapintással és az ultrahangvizsgálatokkal összehasonlítva a prosztata multiparametrikus MRI vizsgálata korai stádiumban tisztázhatja, hogy a PSA értéke miért nem a normál tartományon belül van.
A multiparametrikus MRI vizsgálat megmutatja a prosztata szövetében bekövetkezett változásokat, és megkülönböztetheti őket egymástól, így általában már a korai szakaszban is meg lehet különböztetni jóindulatú és rosszindulatú vagy gyulladásos prosztata betegségeket . A prosztata optimalizált mpMRI vizsgálatával a betegek 50% -nál a biopsziát spórolhatjuk meg, mivel biopsziára csak rák gyanúja esetén van szükség. A biopszia (szövetminta vétele) ezután tisztázza, hogy a rákos elváltozás mennyire agresszív, és melyik terápia alkalmas a beteg számára.
Milyen tünetek megjelenésekor javasolt a Prosztata MR vizsgálat?
- Gyakori vizelési inger vagy vizelettartási problémák jelentkezésekor
- Vizelési nehézségek fellépésekor
- Vérzéses tűnetek jelentkezésekor
Milyen vizsgálat is az MRI?
MRI/Magnetic Resonance Imaging/ egy modern képalkotó eljárás, ahol a méréseket, képeket egy erős mágneses térben RF pulzusok segítségével készítjük. A testben lévő hidrogén protonokat gerjesztjük és mintavételezzük a vizsgálat során. Akár 3D képalkotás is lehetséges, illetve a test régiói a tér bármely irányában leképezhetők.
Hogyan készüljön a vizsgálatra?
Vizsgálat előtt javasoljuk, hogy konzultáljon Szakorvossal.
A Natív (kontrasztanyag nélküli) MR nem igényel semmilyen előkészületet. A vizsgálatra a mágneses tér miatt semmilyen fém tárgyat nem lehet bevinni a vizsgáló helyiségbe. Természetesen egy erre kijelölt szobában ezeket a tárgyakat le tudják rakni.
Amennyiben kontrasztanyagos vizsgálatra lenne szükség ahhoz mindenféleképpen szükség van orvosi javaslatra. A vizsgálat előtt 6 órával kérjük, hogy ne fogyasszanak ételt.
Mi a menete az MRI vizsgálatoknak?
A páciens időpontot kér a vizsgálatára, majd a vizsgálati időpontja előtt 10-15 perccel megérkezik, hogy a bejelentkező lapot kitöltse. Ezután a szakszemélyzet segítségével előkészülnek a vizsgálatra.
A berendezésben kb. 20-30 percig kell feküdni, melyet hangulatvilágítással, igény szerint zenével teszünk komfortosabbá. Közben a radiográfusok elkészítik a szükséges méréseket. Amennyiben a vizsgálat közben más eltéréseket találnak kollégáink, úgy azt plusz mérésekkel kiegészítik. Emiatt az alapvizsgálat időtartama esetleg elhúzódhat.
Hogyan zajlik a Prosztata MR vizsgálat?
A prosztata MR vizsgálat általában hanyatt fekvésben elhelyezkedve történik, de vannak olyan problémás esetek, amelyeknél oldalt vagy akár hason is el lehet végezni a kért vizsgálatot. Rendkívül fontos, hogy a vizsgálat alatt a páciens mozdulatlan maradjon, mert a képanyagot csak akkor lehet megfelelő minőségben előállítani.
Pácienseink minden rezdülését figyelik az operátoraink, akik azonnal reflektálnak a problémákra. Befekvéskor mindent újra átbeszélnek a beteggel, aki egy vészgombot is kap a kezébe, hogy jelezni tudjon mielőbb probléma esetén.
Mikor nem végezhető el a vizsgálat?
Vizsgálatok előtt természetesen kikérdezzük pácienseinket a jelenlegi állapotukról, de amennyiben az alábbiak közül bármelyik eset felmerül akkor az időpont kérés előtt konzultáljanak Operátorainkkal, akik készséggel állnak rendelkezésükre.
- Nem MR kompatibilis fémek a testben (pl. defibrillátor, beültetett gyógyszeradagoló, vascularis implantátumok, szívritmus szabályozó, idegen fémtest (pl. szilánk), bizonyos típusú implantátumok)
- Terhesség első trimeszterében de terhesség alatt is kizárólag szakorvosi javaslatra
- Rossz vesefunkciós értékekkel (kontrasztanyagos vizsgálatkor)
- 180 kg feletti testsúly esetén (fizikális akadályokba ütközik-konzultációt igényel)
- Kontrasztanyag szövődmények: Egyes vizsgálatoknál szükség lehet kontrasztanyag adására a vizsgálathoz. Amennyiben előző vizsgálata során a kontrasztanyag adás után bármilyen mellékhatást tapasztalt, azt a szakszemélyzetnek jelezze. Megfelelő orvosi hátérrel az esetleges allergiás reakciót kezeljük.
Mikor és hogyan kapom meg az eredményemet?
A vizsgálatot követően CD-n kapják meg pácienseink a képi anyagot, illetve 24-72 órán belül emailen küldjük ki a szakradiológus által kiértékelt leletet.